
Največje darilo, ki ga lahko dasta svojemu otroku, je močan odnos med vama.
Delavnice za bodoče – nove starše
Starševstvo je velika sprememba v življenju. Lahko je izpolnjujoča izkušnja, lahko pa se pojavijo stiske, tako individualno pri mami in očetu, kot tudi v partnerskem odnosu. Predvsem veliko sprememb prinaša prvi otrok, saj s prvim otrokom prihaja nova vloga – partnerja prvič postaneta oče in mama. Stiske novopečenih staršev so raznolike. Lahko se povečajo konflikti v odnosu, zmanjša komunikacija, veliko je utrujenosti, zaradi tega je telo bolj pod stresom, zmanjšanja se fizična intimnost, povezanost v partnerskem odnosu se spremeni, partnerja se začenjata oddaljevati drug od drugega. Mamice so morda manj zadovoljne s svojim telesom po porodu. Očetje pa lahko po rojstvu otroka doživljajo obsežen stres, vključno z utrujenostjo, slabo koncentracijo in razdražljivostjo ter se počutijo izključene, ob tem, da partnerke, sedaj mamice veliko več pozornosti usmerjajo na otroka.
Raziskave kažejo, da je čustvena povezanost v partnerskem odnosu pomemben temelj za dojenčkov razvoj. Ko imata starša med seboj dober in zadovoljujoč odnos, imajo tudi otroci osnovo za pozitiven čustveni in socialni razvoj. Pri tem je zelo pomembna interakcija med partnerjema, saj le ta vpliva na kvaliteto interakcije med staršem in otrokom, kar nato pozitivno vpliva na otrokov razvoj. Raziskave pa tudi kažejo, da so prva tri leta življenja najpomembnejše obdobje v razvoju otrokovih možganov. Če ima otrok v tem obdobju dobre zgodnje izkušnje, bodo le te pripomogle pri rasti (otrokovih) možganov, kar pozitivno vpliva na nadaljnji razvoj.
Prehod v starševstvo lahko predstavlja izziv za partnerski odnos. Osrednja tema delavnice za bodoče, nove starše bo: Kako v obdobju prehoda v starševstvo ohraniti kvaliteten partnerski odnos in zgraditi močno in zdravo družino.
- Okrepili partnerski odnos – zdrav partnerski odnos je dobra osnova za uspešno starševstvo in pozitivno vpliva na počutje vseh članov v družini.
- Govorili o prehodu v starševstvo, partnerski odnos ko pride otrok, izzivi s katerimi se v tem odobju srečujemo, nove vloge, uspešno starševstvo.
- Raziskali različne tipe navezanost, varna navezanost v partnerskem odnosu, kako se varno povezati s svojim otrokom…
- Čustvena regulacija – kako se odzvati na različna vedenja, kako pomagati otroku pri čustveni regulaciji, kako ustvariti čustveno bližino v partnerskem odnosu…
- Komunikacija v partnerskem odnosu in v odnosu starš-otrok…
- In še več.
Na delavnicah za bodoče – nove starše bomo:
KJE: Delavnice bodo potekale preko Zoom-a, iz udobja vašega doma.
ZA KOGA: Primerne so za tiste, ki načrtujete družino, ki v kratkem pričakujete otroka in tiste, ki ste na novo starši in bi si želeli okrepiti partnerski odnos in vlogo starša.
KDAJ: Z delavnicami bomo začeli v sredo 12.2.2025 ob 17.uri. Ena delavnica traja 90 minut. Med zimskimi počitnicami smo prosti, nato delavnice potekajo tedensko ob sredah ob 17.uri. Termini so 5.3.2025, 12.3.2025, 19.3.2025, 26.3.2025, 2.4.2025
KAKO: Delavnice so sestavljene iz kratkih in zanimivih predavanj, udeleženci boste vmes dobili kratke vaje, ki jih boste opravili v paru v domačem okolju. Na delavnicah ste lahko prisotni popolnoma anonimno.
CENA (na par za 6 srečanj):
Cena velja na par za 6 srečanj. Na delavnico se prijavite preko spodnjega spletnega obrazca. V kolikor vam ne potrdim vaše prijave v 12 urah od oddaje spletnega obrazca, mi za prijavo prosim pišite na info@pot-poguma.si. Ko potrdim vašo prijavo, boste na vaš elektronski naslov prejeli podatke za plačilo. Na delavnico ste prijavljeni, ko je znesek v celoti poravnan.
KDO: Skupino vodi Katja Maksić mama in partnerka. Po poklicu partnerska in družinska terapevtka, ki ima izkušnje terapevtskega dela s klienti tako individualno, kot na področju partnerskih odnosov, starševstva in družine. Individualne, partnerske in družinske terapije opravlja v živo v Velenju. VEČ…